image

Tarihiyle, mimarisi, yöresel tatları ve gelişen tarım teknolojileriyle CittaSlow adayı Güdül

Tarım alanında çeşitli somut projeler hayata geçiren Güdül Belediyesi, ilçede halka eğitimler vererek gelişimlerini sağlamaktadır. Ayrıca ürünlerin pazarlanmasına yönelik kanalların gelişmeleri için adımlar atılmıştır.

Kent Müzesi ile şehre ait M.Ö. 2000 lerden başlayarak ilçede ikamet eden çeşitli medeniyetlerin izleri sergilenmekte, yerli ve yabancı turistlere hizmet etmektedir.

background

Güdül Kaymakamlığı Tanıtım Filmi

background
 • Genel Bilgiler 

  Ankara’nın 90 km kuzeybatısında yer alan ilçenin komşuları Kıbrıscık, Beypazarı, Ayaş ve Çamlıdere ilçeleridir. Karasal iklim görülen ilçenin topraklarına Sakarya nehrinin kolları olan Kirmir, Suvari ve İlhan çayları hayat verir. Köroğlu dağları bağlantılı Güvercinlik tepesi (1528 m), Kavaklı dağı (1983 m), Dikmen tepesi (1151 m), Sivri tepe (1341 m) ilçenin yükseltilerini oluştururlar. Yazın piknik yapılabilecek yaylaların yer aldığı ilçenin bitki örtüsünü meşelik alanlar ve çam ormanları oluşturur. İlçenin ekonomisi bahçecilik, hayvancılık ve tarıma dayalıdır.

  Tiftik Keçisi yetiştiriciliği, sebze üretimi ve süt üretimi ilçe ekonomisine yön verir. Son zamanlarda bağcılık önem kazanmış bazı yöreler sofralık üzümleri ile ön plana çıkar. Bunun yanı sıra, kiraz, domates, havuç gibi bitkiler de yetiştirilmektedir. 

 • Tarihi

  İlçenin tarihi M.Ö. 3.000–3.500 yıllarına kadar uzanır. Kirmir çayı vadisinde bulunan mağaralarda yapılan incelemeler bu bölgede Hitit uygarlığının varlığını kanıtlar. Hitit devletinin yıkılmasından sonra bölge merkezi İzmit olan Bitinya Krallığına bağlanmıştır. Vadinin İnözü mevkiinde mağaralarda Hristiyanlığın izleri görülmektedir. Kayalarda haç işaretleri içeren sıvalar bu yerleşim yerinin Romalılar tarafından kullanıldığını gösterir. 

  Ayrıca; ilçenin Çağa kasabasında ortaya çıkarılan Çoban Hamamı, antik kaynaklara göre, Avrupa’dan gelip Kudüs’e devam eden Hacı Yolu üzerinde yer alır.

 • Turizmi

  İlçenin Kirmir vadisi doğa yürüyüşü ve bisiklet turizmi ve Sorgun köyü içinde yer alan Sorgun yaylası dağ ve doğa yürüyüşü, çadırlı kamping, günübirlik dinlenme ve sportif olta balıkçılığı için uygun alanlardır. Kasım Baba Türbesi, Samutbaba Türbesi Kirmir çayı vadisinde yer alan inanç turizmi merkezleridir.

  İlçede Haziran ayı içinde Kiraz Festivali ve Temmuz ayı için Kapama Şöleni düzenlenmektedir. Bu şölen sırasında ilçenin mutfağı katılımcılara sergilenmektedir. İlçenin sayılı yemekleri arasında Ocakaşı, göceaşı, mancar, mıhlama, mercimek pilavı, ekşili dolma, güdül kapaması, sübere, sulguç, keyman gibi yemeklerin yanı sıra, höşmerim, şibit ve haside gibi tatlılar yer alır.

Image